Skąd wziąć plan treningowy dopasowany do nas i naszych możliwości?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak naprawdę taka prosta. Wpływa na podjęcie decyzji ma kilka czynników, a są to przede wszystkim nasze zaangażowanie, cena, czy znajomości.

Ogólnie rzecz ujmując do wyboru początkujący ma, co najmniej cztery główne opcje:

  1. Zdać się na siebie i swoją intuicję – najmniej polecana szczególnie amatorom. Szukając po forach i próbując sklecić jakiś rozsądny plan treningowy tylko marnujemy czas moim zdaniem.
  2. Zaufać „kolegom” z siłowni – opcja lepszą od punktu pierwszego z tą też różnicą, że inni nie znają Cię tak dobrze jak ty i choć mogą doradzić, to na pewno nie będą to porady dedykowane pod ciebie tylko pod nich (to, co działa na nich wcale nie musi działać u Ciebie)
  3. Kupić plany treningowe na przeróżnych serwisach www tego typu (np. trener.pl). Opcja już bardziej rozsądna w przypadku, kiedy trafisz na dobrego trenera i dobry plan. Wiele zależy od twoich wymagań w tym temacie. Podstawową wadą tego punktu jest cena. W przypadku jednak, kiedy plan wydaje się być dobrym i sprawdzonym (warto poradzić się też bardziej doświadczonych) warto wydać te kilka złotych, gdyż nie jest to inwestycja krótkoterminowa i od jej jakości zależy późniejszy sukces lub porażka na siłowni.
  4. Wynajęcie profesjonalnego trenera – opcja najbardziej kosztowna, ale również przynosząca najlepsze rezultaty. Trenerzy tacy będą czuwać nad Tobą, motywować, kontrolować oraz doradzać. Jest to jak już mówiłem najbardziej kosztowna, ale również najlepsza opcja dla początkujących (pod warunkiem oczywiście, ze trafi się na odpowiednią osobę)

Mam nadzieję, ze wpisem tym rozjaśniłem odrobinę sprawę doboru odpowiedniego planu treningowego. Po więcej informacji warto jednak zaglądać od czasu do czasu na największe fora w Polsce poświęcone bodybuildingowi jak kfd, czy sfd. Zapraszam do kolejnego wpisu, który już niebawem.

Wasze komentarze:

  1. ja wczesniej próbowałem sam stworzyc plan trningowy ale efekty tego były marne. W koncu odłozyłem troche kasy i wynająłem trenera fakt nie jest to tanie ale za te efekty uwazam ze warto.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz